Redd's 4 z pełnym A

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3639
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Redd's 4 z pełnym A

#1 Post autor: wismat »

Wygląda na nowy wzór do katalogu. Czy ktoś również posiada te kapsle w kolekcji?
Załączniki
DSC08641 (1).JPG
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

PawelG
Posty: 388
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Redd's 4 z pełnym A

#2 Post autor: PawelG »

Rychło w czas. Dowolny wzór z pełnym A mogę Kolegom wytworzyć. Wystarczy markerek.

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 527
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Redd's 4 z pełnym A

#3 Post autor: Mike007 »

Sprawdziłbym je. Patyczek do uszu namoczony w benzynie ekstakcyjnej albo acetonie, ciekawe ile by zostało z pełnego A :)
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

Vilo
Posty: 74
Rejestracja: 18 listopada 2021, 18:51

Re: Redd's 4 z pełnym A

#4 Post autor: Vilo »

Nie wygląda na samoróbkę.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2041
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Redd's 4 z pełnym A

#5 Post autor: Krzysiek »

Nie jestem znawcą sygnatur, kilka lat temu z radością porzuciłem zbieranie ich, niemniej taka obserwacja: na obu kapslach poprzeczka łączą nóżki jest "podwójna", tzn. pusta w środku. A na tych kapslach jest więc hybrydą, tzn. nóżki są zalane farbą jak w pełnym A, natomiast poprzeczka jest pusta jak na zwykłym A. Jest to kolejny po Głubczycach przypadek, który każe poważnie zastanowić się nad sensem istnienia "pełnego A" - czy na pewno powstawało ono świadomie?
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 527
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Redd's 4 z pełnym A

#6 Post autor: Mike007 »

Tu akurat jest 'prawilnie', bo tzw. 'pełne A' zawsze występuje w wersji niepełnej tzn. z pustą poprzeczką (pełne są tylko nóżki). Przynajmniej w moich kapslach z pełnym A, a mam ich kilka.
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2041
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Redd's 4 z pełnym A

#7 Post autor: Krzysiek »

Pisząc tamtego posta zerknąłem na pierwsze kapsle jakie mi przyszły do głowy czyli Tatrę 2 oraz Żywca 72. Nie dostrzegłem tam pustego elementu w tym miejscu, ale w wolnej chwili mogę się jeszcze upewnić. Na szybko znalazłem zdjęcia Okocimia, które kiedyś robiłem na prośbę jednego z kolegów. Tutaj poprzeczka jest wypełniona. Nie neguję, że masz kapsle z pustą poprzeczką, bo to tylko potwierdza myśl, która coraz mocniej kołacze w mojej głowie - pełne A oficjalnie nigdy nie istniało.
Załączniki
299639258_809759670020844_3525950559780764163_n.jpg
299478043_758068792121923_443367277959385002_n.jpg
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 527
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Redd's 4 z pełnym A

#8 Post autor: Mike007 »

A wg mnie na Twoim zdjęciu Krzysiek, ta poprzeczka w tzw. 'pełnym A' jest właśnie pusta, choć to jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić bo kolorystycznie to czarne na zielonym + jeszcze stan kapsla.
Co do Tatry 2 i Żywca 72 - tu mamy do czynienia z dwiema, całkowicie innymi sygnaturami.
Tatra 2 - starszy wzór sygnatury 'pełne A' - całkowicie pełna tak jak piszesz, obie nóżki i poprzeczka. To starszy wzór sygnatur A, litera jest wyższa, ma nieco inny kształt niż ta nowsza A, a co ciekawe pełne A w tamtym okresie było pospolite, a kapsle ze starym, pełnym, wysokim A to niestety nie są rarytasy - dla przykładu np. Tatra 2, Tychy 24, Żywiec 53.
Żywiec 72 - to już przykład nowego 'pełnego A'. Kapsle z tą sygnaturą są rzadkie, niektóre nawet bardzo. Litera jest mniejsza, innego kształtu w porównaniu do starej, chyba każdy kapsel z tą sygnaturą 'nowe pełne A' ma swój odpowiednik z 'nowym pustym A'. Kapsli z 'nowym pełnym A' trochę jest, dla przykładu: Tychy 52, 58, Cieszyn 4, Pilsner 3, Warka 56, 59 czy właśnie Żywiec 72. Dla wglądu zamieszczam właśnie zdjęcie sygnatury z mojego Żywca 72.
Załączniki
zywiec 72.PNG
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2041
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Redd's 4 z pełnym A

#9 Post autor: Krzysiek »

chyba każdy kapsel z tą sygnaturą 'nowe pełne A' ma swój odpowiednik z 'nowym pustym A'
Hmm, cóż za zbieg okoliczności. :mrgreen:

Nie istnieje takie coś jak "nowe pełne A". To miejska legenda, która ciągnie się co najmniej od czasów katalogu Sikora i karmiona jest domysłami kolekcjonerów (że mieli osobną linię na której robili dodatkowe zamówienia wspierające główną linię, że to kapsle które robił dla nich podwykonawca przy dużych zamówieniach). Nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek potwierdzeniem, by był to świadomy zabieg ze strony producenta. Ba, nawet ciężko o logiczne wytłumaczenie oparte na jasnych przesłankach.
Pojawiają się za to liczne rozjazdy, które każą zastanowić się nad pełnym A. Załączam Ci mojego Żywca 72, nie mam wątpliwości że poprzeczka jest wypełniona. To samo tyczy się Okocimia, tam na środku poprzeczki jest drobna ryska jakich wiele na tym kapslu. Nasze Żywce się różnią. Co więcej, porównując A na Twoim z A na Reddsach też bym się doszukał pewnych niepodobieństw. Dodajmy do tego Braxy, które już chyba wyleciały z katalogu. To daje do myślenia, dla mnie w tym momencie temat pełnego A powinien grzać kolekcjonerów bardziej niż wyraźnie różniące sięod siebie niebieskie Desperadosy. Ale co ja tam wiem.

Natomiat przyznaję, że nigdy nie zwróciłem uwagi na inność "starego pełnego A". :o
Załączniki
436642026_1174812316853759_6869536067443878478_n (1).jpg
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 527
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Redd's 4 z pełnym A

#10 Post autor: Mike007 »

No to mamy 'nowe pełne A' XD. Twój Żywiec 72 wygląda legitnie, rzeczywiście nie widać na nim pustej poprzeczki ;)
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

ODPOWIEDZ