Katalog kapsli polskich

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2330
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#361 Post autor: wiki »

adaś1650 pisze: Ale połączenie katalogów pozwoliło by niektórym gładko przebudować kolekcję.
pozdrawiam
adaś
Słowo NIEKTÓRYM jest tu kluczowe. Dla pozostałych byłby to dodatkowy, nie służący niczemu wysiłek.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2045
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#362 Post autor: Krzysiek »

Gdy zaczynałem zbierać, a było to aż/raptem kilkanaście lat temu, jedynym katalogiem był katalog Sikora wydawany na płytach CD. Tylko dzięki poświęceniu mojej mamy miałem ten katalog wydrukowany i zbindowany. Mam go zresztą do dzisiaj, liczne giełdy na które go woziłem mocno go wyświechtały, ale wciąż jest. O ile ja widziałem co mam zaznaczone że już posiadam a czego mi jeszcze brakuje, o tyle inni kolekcjonerzy nie mieli w to wglądu. Każdy prowadził w excelu czy wordzie listę braków oraz dubli. Chcąc wymienić się trzeba było dokładnie posprawdzać jedno z drugim, nie była to kwestia 5 minut. Wszystkie nowości albo drukowało się na podstawie listy Wikiego, albo dopisywało ręcznie do własnej wydrukowanej kopii katalogu. A jednak ludzie byli szczęśliwi że mają takie fajne hobby jak kapsle.

Utworzenie internetowego katalogu było niesamowitym postępem, spowodowało że katalog jest stale aktualizowany, listy braków i dubli powszechnie dostępne a wymiana dzięki parowaniu użytkowników stała się znacznie prostsza. Jednak odnoszę wrażenie że w pewnym momencie prostota przestała być priorytetem i zaczęło się kombinowanie jak tu dogodzić każdemu. Stworzenie działu inne gdzie wrzuca się chyba więcej nowych kapsli niż do browarów, podzielenie browarów na kontrakty, zlecenia, eksporty, licencje, dodanie tysiąca przycisków (mam, nie mam, będę miał, mam w dziewicy, mam na wymianę, mam w dziewicy na wymianę, mam w drugiej kolekcji, mam zardzewiały, śniło mi się że miałem, znam kogoś kto ma, etc.), procentowe statystki posiadania danego kapsla i gwiazdki - dla mnie to za dużo. Nie tak dawno wymieniałem się z człowiekiem, a przynajmniej chciałem. Zaproponowałem co miałem i co bym chciał, to zaraz zaczęło się marudzenie, że nie, bo ten mój to ma 36% a jego 28% popularności, że kapsla X za kapsel Y nie wymieni bo kapsel Y poza mną w dublu ma 8 osób, a kapsel X tylko 3 i tego typu rachunki. Podziękowałem, bo zbieram kapsle a nie wykładam matematykę na uczelni.

Po co to wszystko piszę? Jestem zwolennikiem prostoty w katalogu. Owszem, czasem mam jakąś uwagę odnośnie działania, propozycję, która mogłaby zmienić korzystanie z niego. Niemniej odnoszę wrażenie że większość zmian proponowanych w tym temacie ma na celu ułatwienie zbierania a nie korzystania z katalogu. Najlepiej jakby katalog sam dodawał kapsle w momencie gdy pojawia się o nich informacja na forum a nasze kolekcje automatycznie uzupełniały się w momencie gdy w ręce wpada nam nowy okaz... Trochę jak z ankietą gdzie dla niektórych jeżdżenie po giełdach, szperanie po allegro i prowadzenie wymian nie jest problemem, ale znalezienie godziny (bo tyle zajęło mi przestawienie dwutysięcznej kolekcji z obecnego katalogu na stary) na dokładne wypełnienie już okazało się niemożliwe. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie największą frajdą zbierania jest właśnie to, że muszę poświęcić temu trochę swojego wolnego czasu, a nie tylko klepnąć kapsle w katalogu.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#363 Post autor: chinet »

adaś1650 pisze:Mamy już Cp na 7,8,9,10,12,13, brakuje teraz tylko 7,30, 8,30,9,30 itd.
Chyba raczej odwrotnie: mamy już połówki godzin, brakuje tych pełnych :) .
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2330
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#364 Post autor: wiki »

Aż się prosi seria kolekcjonerska "na każdą godzinę dnia i nocy" z sygnaturami 12 różnych położeniach na piwo jasne i ciemne (lub mocne).

Awatar użytkownika
Wacek
Posty: 1087
Rejestracja: 06 listopada 2010, 14:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Katalog kapsli polskich

#365 Post autor: Wacek »

Dla kolekcjonerów bez sygnatur,miarodajny jest istniejący już,prosty katalog gdzie istnieje możliwością podglądu odmian kapsla,więc na co im jakieś rozbudowane monstrum.
Ja sam prawdopodobnie zlikwiduję z czasem sygnatury /pozostawię tylko te wartościowsze/ :D

adaś1650
Posty: 84
Rejestracja: 31 października 2014, 11:05

Re: Katalog kapsli polskich

#366 Post autor: adaś1650 »

Wacek pisze:Dla kolekcjonerów bez sygnatur,miarodajny jest istniejący już,prosty katalog gdzie istnieje możliwością podglądu odmian kapsla,więc na co im jakieś rozbudowane monstrum.
Ja sam prawdopodobnie zlikwiduję z czasem sygnatury /pozostawię tylko te wartościowsze/ :D
Z dwóch katalogów zrobienia jednego to jest uproszczenie a nie rozbudowa.
Gdzie tu monstrum?

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#367 Post autor: chinet »

Idąc Twoim tokiem myślenia, rozumiem że najprościej gdyby wszyscy przeszli na katalog bez sygnatur. A tam Wismat pozamieniałby tylko pod wyświetlającymi się "odmianami" literki a, b, c... dla sygnaturowców. Wtedy byłby idealny świat z jednym katalogiem :) . Nie, dziękuję.
Jestem trollem :mad:

adaś1650
Posty: 84
Rejestracja: 31 października 2014, 11:05

Re: Katalog kapsli polskich

#368 Post autor: adaś1650 »

chinet pisze:Idąc Twoim tokiem myślenia, rozumiem że najprościej gdyby wszyscy przeszli na katalog bez sygnatur. A tam Wismat pozamieniałby tylko pod wyświetlającymi się "odmianami" literki a, b, c... dla sygnaturowców. Wtedy byłby idealny świat z jednym katalogiem :) . Nie, dziękuję.
Może nie dokładnie, ale mniej więcej o to chodzi!

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3639
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#369 Post autor: wismat »

Niestety adaś1650 muszę Ciebie rozczarować. Żadne poważne zmiany w funkcjonowaniu katalogu nie są planowane. Reform, zmian wyglądu oraz zasad było w ostatnich latach aż nad to. Czas na trochę spokoju. Uważam, że podział jaki w tym momencie osiągnęliśmy, jest optymalny. Może nieidealny, ale czy znalazł się ktokolwiek w ciągu ostatnich 2000 lat kto by dogodził wszystkim? Podział jest jasny. Główna numeracja -> z sygnaturami. Kto nie zbiera, oznacza w bezsygnaturowym katalogu, a dzięki dodatkowym funkcjom praktycznie bez zaglądania do sygnaturowego po najechaniu na kapsel może odnaleźć i oznaczyć co trzeba. Wiem, bo sam zbieram bez sygnatur. Nigdy, podczas wymian z osobą zbierającą na sygnatury, nie narzucam numeracji bez sygnatur, bo wiem, że w drugą stronę jest łatwiej, abym to ja podawał numery z sygnaturami.

Wszystkie funkcjonalności dodaję w dobrej wierze. Jeśli nie podobają się komuś kapsle inne, to także istnieje możliwość oznaczenia odpowiedniej opcji w Edycji Profilu, aby nowości automatycznie oznaczały się na szaro. Jeśli zniechęcą kogoś sygnatury na każdym ząbku, zapraszam do kat. bez sygnatur :) lub można oznaczyć kapsel na szaro.

Opisana sytuacja przez Krzyśka wpisuje się w ogólną tendencję do wyrażania wszystkiego w postaci cyferek. Czasem są to procenty, czasem złotówki. Funkcja wprowadzona by dać o g ó l n e pojęcie o wartości kapsla niedoświadczonym osobom, jak widać łatwo może być źle wykorzystana. Dobrze, że nie wprowadziliśmy historii cen osiąganych na Allegro!
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

adaś1650
Posty: 84
Rejestracja: 31 października 2014, 11:05

Re: Katalog kapsli polskich

#370 Post autor: adaś1650 »

Jasne , zamykam temat.

adaś1650
Posty: 84
Rejestracja: 31 października 2014, 11:05

Re: Katalog kapsli polskich

#371 Post autor: adaś1650 »

W katalogu bez sygnatur brakuje kapsla Namysłów 73 (wg numeracji z sygnat.)
Powinien chyba być dołączony do nr 47 (60, 71, 72, 73) lub jeżeli są istotne różnice
powinien dostać swój numer (tego nie wiem bo nie mam tego kapsla)

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3639
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#372 Post autor: wismat »

Słuszna uwaga. Poprawiłem.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1306
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#373 Post autor: krzysio »

@Paweł
Czy nowa seria Witnicy ( 24 szt flagi Euro 2016 ) kwalifikuje się do działu Serie, czy Witnica?
Dział serie od 2012 r jest praktycznie martwy.....
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

adaś1650
Posty: 84
Rejestracja: 31 października 2014, 11:05

Re: Katalog kapsli polskich

#374 Post autor: adaś1650 »

Zdecydowanie Witnica!
Ma napis Browar Witnica.
Dotychczasowe serie były bez określenia browaru.

Awatar użytkownika
caralinus
Posty: 380
Rejestracja: 21 czerwca 2014, 21:26
Lokalizacja: Swarzewo k.Pucka / pomorskie

Re: Katalog kapsli polskich

#375 Post autor: caralinus »

ja tam jestem za tym aby serie były w seriach tak ta jak i ostatnie ich flagi - w końcu dział serie jest do serii
piwne i nie piwne bez sygnatur Polskie, zagraniczne serie , zakrętki PET Polskie , porcelanki Polskie

dubelki :https://chomikuj.pl/caralinus

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#376 Post autor: chinet »

caralinus pisze:ja tam jestem za tym aby serie były w seriach tak ta jak i ostatnie ich flagi - w końcu dział serie jest do serii
Przecież poprzednie flagi Witnicy są w browarach, a nie seriach... :roll:
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
caralinus
Posty: 380
Rejestracja: 21 czerwca 2014, 21:26
Lokalizacja: Swarzewo k.Pucka / pomorskie

Re: Katalog kapsli polskich

#377 Post autor: caralinus »

wiem że tam są ale uważam że powinny być w seriach - napisałem że te tak jak i ostatnie powinny tam być moim zdaniem - w końcu od tego jest dział serie
piwne i nie piwne bez sygnatur Polskie, zagraniczne serie , zakrętki PET Polskie , porcelanki Polskie

dubelki :https://chomikuj.pl/caralinus

Awatar użytkownika
Paco
Posty: 208
Rejestracja: 03 listopada 2009, 21:24
Lokalizacja: Elblag
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#378 Post autor: Paco »

Jeżeli tak to serie z Białegostoku i Warszawy też powinny tam trafić.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#379 Post autor: chinet »

Czy Jabłonowo (pomijam oczywistą serię 21-27) 28-35 to też seria? W ten sam sposób podciągnąłbym także Miłosław 4-6 i 7-11 oraz kolejne poszczególne numery :mrgreen: .
Jestem trollem :mad:

adaś1650
Posty: 84
Rejestracja: 31 października 2014, 11:05

Re: Katalog kapsli polskich

#380 Post autor: adaś1650 »

Żywiec też seria (Białe , Bock, Marcowe, APA, Porter , Saoson, zwykłe i bezalkoholowe)
Panowie nie dajmy się zwariować!
Jeżeli ktoś chce je zbierać z anonimowymi seriami niech zbiera. Każdy zbiera jak chce!

Awatar użytkownika
caralinus
Posty: 380
Rejestracja: 21 czerwca 2014, 21:26
Lokalizacja: Swarzewo k.Pucka / pomorskie

Re: Katalog kapsli polskich

#381 Post autor: caralinus »

teraz jest to naciągane - to są kapsle występujące na różnych określonych piwach - przypisane im - a flagi występują różnie i nie są przypisane do określonego piwa tego browaru więc dlatego to powinno być potraktowane jak serie kormorana i znaleść się w seriach
piwne i nie piwne bez sygnatur Polskie, zagraniczne serie , zakrętki PET Polskie , porcelanki Polskie

dubelki :https://chomikuj.pl/caralinus

pawlosek12
Posty: 1515
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#382 Post autor: pawlosek12 »

Wiki są już nowe kapsle.

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1360
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#383 Post autor: Kibi »

Chciałbym się upewnić: różnica między Elbląg 108 i 112 to złoty malowany i metaliczny? Sygnatura niezmiennie białe cp na 9.
O co zatem chodzi z nr 12(057) u Wikiego ?
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2591 sztuk!

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#384 Post autor: chinet »

Katalogowe Elblągi:
108 - złoty malowany, sygnatura biała
112 - złoty błyszczący, sygnatura srebrna
122 - złoty błyszczący, sygnatura biała (i dla odmiany cyfra obok sygnatury)
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2330
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#385 Post autor: wiki »

Biała sygnatura była na Specjalu malowanym (108), na metalicznym była metaliczna (112) - w katalogu jest błędnie biała. 12 (057) jest metaliczny ale z białą sygnaturą (i cyfrą obok sygnatury). Przynajmniej tak jest na moich kapslach.

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1360
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#386 Post autor: Kibi »

Zatem jest błąd w opisie 12 (057) u Wikiego. Powinno być "była srebrna" a nie złota.
Różnica między srebrną a białą jest wg mnie równie widoczna jak między ciemnozieloną a czarną na Namysłowie.
Nie jestem zdziwiony że kolor sygnatury przy 112 jest błędny.
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2591 sztuk!

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#387 Post autor: chinet »

wiki pisze:na metalicznym była metaliczna (112) - w katalogu jest błędnie biała
W katalogu jest sygnatura srebrna. Przyjrzyj się uważnie :) . Ja u siebie mam w kolorze srebrnym. Być może jest to sytuacja podobna do olsztyńskiego Kormorana, gdzie Astir występuje w kolorze blachy: srebrny i złoty.
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1360
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#388 Post autor: Kibi »

Jasne, kiedy położyłem dwa kapsle na sobie i wziąłem do reki lupę różnicę zobaczyłem wyraźnie,
Ale żeby tak bez przyrządów i w słabym oświetleniu rozpoznać w sklepie, z którym kapslem mam do czynienia to się nie podejmuję.
Już wzrok nie ten... :( .
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2591 sztuk!

Awatar użytkownika
triple_h_stg
Posty: 411
Rejestracja: 31 lipca 2012, 10:41
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Katalog kapsli polskich

#389 Post autor: triple_h_stg »

Można spojrzeć po numerze na dole czy ma się do czynienia z Elblągiem 108 lub 112.
http://pokazywarka.pl/trade/
http://katalogkapsli.pl/powtorki.php?kto=triple_h_stg

Wymienię na moje polskie braki piwne (niekoniecznie dziewice). :)

pawlosek12
Posty: 1515
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#390 Post autor: pawlosek12 »

Kiedy w katalogu pojawią się nowe kapsle.

ODPOWIEDZ