Dziwne znalezisko z Poznania

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
damian_2385
Posty: 106
Rejestracja: 21 listopada 2013, 19:10
Lokalizacja: Swarzędz

Dziwne znalezisko z Poznania

#1 Post autor: damian_2385 »

Cześć Wszystkim
Dzisiaj znalazłem taki oto kapsel z Browaru Poznańskiego . Na pierwszy rzut oka nr 13 , ale gdzie kolor ?
Pewnie powiecie że wyblakł od słońca , jednak nie wydaje mi się , ponieważ znalazłem go w starym tartaku na strychu gdzie wcale słońce nie dochodził.
I teraz pytanie czy może to być jakaś próba czy jakiś nowy wzór ?
Załączniki
137_3712.JPG

Awatar użytkownika
glogowianin
Posty: 1047
Rejestracja: 23 grudnia 2010, 11:26

Re: Dziwne znalezisko z Poznania

#2 Post autor: glogowianin »

Bardzo ciekawa sprawa. Być może jest to nowy wzór. Jak sam wspomniałeś - na strychu ciężko by mu było wypłowieć, chociaż do końca nigdy nie wiadomo.
Ja bym wrzucił do kolekcji, ale jestem ciekaw opinii innych, co sądzą na temat tego potencjalnego nowego wzoru.
A ty? Dodałeś ten kapsel do kolekcji jako nowy niekatalogowany wzór czy podciągasz pod któryś numer katalogowy?

Awatar użytkownika
damian_2385
Posty: 106
Rejestracja: 21 listopada 2013, 19:10
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Dziwne znalezisko z Poznania

#3 Post autor: damian_2385 »

Szczerze czekam na opinie innych ale na pewno znajdzie miejsce w kolekcji . Pozostaje pytanie czy go podciągnąć pod nr 13 jako odmiana , czy faktycznie jako nowy wzór

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Dziwne znalezisko z Poznania

#4 Post autor: chinet »

Moim zdaniem to raczej błędnodruk. Jeśli nie wypłowiał to równie dobrze mogło w ogóle nie być czerwonego koloru.

Przy okazji pytanie do właściciela odwróconej odmiany kapsla nr 13 z Poznania umieszczonego w katalogu. Faktycznie całe ząbki są złote? Zdjęcie jakoś nie jest przekonywujące.
Jestem trollem :mad:

PawelG
Posty: 378
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Dziwne znalezisko z Poznania

#5 Post autor: PawelG »

Ten sam był wspominany ze zdjęciem tutaj:
viewtopic.php?f=1&t=3631&start=90
Był też niedawno na Allegro egzemplarz.
Wypłowiały moim zdaniem na pewno nie jest (jak wyżej - kilka osób ma bez śladu czerwieni, a nie widziałem stanu pośredniego, choć miałem kilka sponiewieranych 13 po przejściach, które powinny być jaśniejsze, gdyby kolor zanikał), raczej przy produkcji zabrakło czerwonego albo szybciej zdjęto partię :)

Awatar użytkownika
Cooper
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwietnia 2005, 17:12
Lokalizacja: Warszawka

Re: Dziwne znalezisko z Poznania

#6 Post autor: Cooper »

Próba oczywiście żadna to nie jest bo kapsel jest ewidentnie zdjęty z butelki. Zresztą w jaki sposób w praktyce próba kapsla miała by się znaleść gdzieś w, jak sam to napisałeś, starym tartaku.
Wyblaknięcie raczej nie ale też na pewno nie odrzuciłbym tej wersji. Czerń to najciemniejszy, najintensywniejszy kolor. Pozostaje pewnie najdłużej. Kapsel ma około 30 lat. To że w momencie znalezienia nie był wyeksponowany na słońce to nie znaczy że wcześniej przez 3 dekady nie miał kontaktu z ostrym słońcem. Tego nie wiesz.
Ostatnia kwestia to jego jakość. Wczesne lata 90te (czy przełom 80. i 90ych) to nie był okres gdy nadruki kapsli były wysokiej jakości. Stosowano lepsze i gorsze farby które po 3 dekadach róznie mogły się zachować w takim środowisku. Zresztą wydaje mi się że widzę śladowe resztki czerwonej farby tła ratusza w postaci lekkiej, punktowej "mgiełki" np z prawej strony co sugerowało by kapsel nr 13.
Mógł to też być częsty dla tamtych lat, niedodruk tzn bez czerwieni w tym wypadku.
Niedodruki nie są zaliczane jako inne kapsle (odmiany) a conajwyżej jako ciekawostki.
Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

ODPOWIEDZ