Jak układacie kapsle zagraniczne

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Jak układacie kapsle zagraniczne

#1 Post autor: Radekj7 »

Witam szanowne Grono,

Z racji pewnego "marazmu" w zdobywaniu polskich kapsli piwnych i niepiwnych, postanowiłem rozbudować kolekcję o kapsle Carlsberg z całego świata. Zbieram je na sygnatury i od pewnego czasu waham się, jak mam je układać w segregatorze...

Proszę Was o pomoc, tzn. osoby zbierające kapsle tematyczne - dajcie proszę znać, czy układacie je wzorami, a może sygnaturami, czy po prostu państwami? :?

Doradźcie proszę, jak jest najsprawniej, żeby łatwiej było zdobywać kolejne egzemplarze.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jak układacie kapsle zagraniczne

#2 Post autor: PawełN »

Bardzo dobre pytanie.

Sam również chciałem zadać to pytanie. Jak na razie wszystkie moje zagraniczne staram sie grupować wg krajów, ale w miarę jak się to rozrosło, zamieniło się to w chaos i szukam jakiegoś lepszego pomysłu.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
Adrian3200
Posty: 142
Rejestracja: 21 lipca 2014, 21:38
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak układacie kapsle zagraniczne

#3 Post autor: Adrian3200 »

Zagraniczne dzielę wg krajów i układam markami. Na początku układałem browarami ale za dużo czasu zaczęło mi to zajmować.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1725
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak układacie kapsle zagraniczne

#4 Post autor: Jacek »

Moim zdaniem najlepiej układać wzorami. Decydując się na zbiór tematyczny, nie ma sensu układanie tego państwami, bo raz, czasami tylko sygnatura decyduje o tym, że to inny kraj (więc te same wzory leżą w innych miejscach), a dwa, że te same kapsle występują czasami w dwóch lub więcej państwach. Chcąc sprawdzić czy dany kapsel masz już w zbiorze wystarczy odnaleźć wzór i sprawdzić sygnatury. Nie trzeba szukać pomiędzy różnymi krajami.

wersa
Posty: 351
Rejestracja: 26 października 2011, 08:28
Lokalizacja: Stanisławice
Kontaktowanie:

Re: Jak układacie kapsle zagraniczne

#5 Post autor: wersa »

Ja też zagranicę mam podzieloną krajami. W danym kraju układam alfabetycznie według napisów na kapslu.
Dodatkowo kapsle mam opisane w swoim katalogu w excelu wraz ze zdjęciami, przez co łatwo mogę wyszukać czy dany kapsel już posiadam.
Mam zbyt dużo kapsli aby to przyporządkować do browarów.
http://www.janko.cba.pl Zapraszam do wymiany. Mam 23 000 dziewic.

Gremo
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:32
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak układacie kapsle zagraniczne

#6 Post autor: Gremo »

Ja przyjmuję taktykę układania po kolei kapsli jak je zdobyłem wtedy mam fajne wspomnienia co i kiedy zdobyłem lub jak nie miałem tablicy to zbierałem markami i potem w miarę naklejałem z marką/krajem Łatwiej znaleźć potem co i gdzie jak (wiadomo lepiej robić pełny spis ale kto co lubi i na co masz czas :) )
Przykładowe zdjęcie z mojej ostatniej tablicy.
Załączniki
IMG_20231009_213910.jpg

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Jak układacie kapsle zagraniczne

#7 Post autor: Radekj7 »

Ślicznie dziękuję za Wasze opinie / rady.

Sprawdziłem je dokładnie i w mojej o ocenie propozycja Jacka - dla mnie - jest najodpowiedniejsza, tj.:
Jacek pisze: 21 września 2023, 14:34 Moim zdaniem najlepiej układać wzorami. Decydując się na zbiór tematyczny, nie ma sensu układanie tego państwami (...)

ODPOWIEDZ