Numeracja bez sygnatur - propozycja ujednolicenia

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Numeracja bez sygnatur - propozycja ujednolicenia

#1 Post autor: PawełN »

W katalogu bez sygnatur obowiązuje całkiem osobna numeracja, oderwana od numeracji sygnaturowej, która jest z tego powodu bardzo rzadko używana. Zarówno w handlu jak i przy wymianach stosuje się numerację katalogu z sygnaturami a całkowita rozbieżność między tymi numerami sprawia że numeracja katalogu bez sygnatur staje się praktycznie bezużyteczna. Sam zbierając bez sygnatur muszę korzystać z tej z sygnaturami.

Dlatego myślałem by tą numerację po prostu ujednolicić w najprostszy możliwy sposób: Wystarczy nadawać kapslom w katalogu bez sygnatur dokładnie te same numery co w katalogu z sygnaturami, a jeśli istnieje więcej wariantów tego samego wzoru - zostawić ten najniższy.
W ten sposób o wiele łatwiej będzie wyszukiwać kapsle i o wiele łatwiej będzie dopasować kapsel do konkretnego wzoru.
Na obrazku zamieściłem przykład jak mogłoby to wyglądać.

Pytanie tylko czy odpowiadałoby to wszystkim? Czy może ktoś jednak korzysta z tej numeracji bez sygnatur?
Wtedy po prostu proponowałbym aby nie zmieniać tego co już jest a nadawać nowe, kompatybilne numery jedynie nowo wprowadzanym do katalogu wzorom.

Co o tym myślicie? Czy jest to gra warta świeczki, czy lepiej tego nie ruszać?
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
Brat_Piwny
Posty: 84
Rejestracja: 28 lipca 2019, 10:20
Lokalizacja: Warszawa - Bielany

Re: Numeracja bez sygnatur - propozycja ujednolicenia

#2 Post autor: Brat_Piwny »

Moim zdaniem lepiej tego nie ruszać. Jest OK. :D

Awatar użytkownika
adam1108
Posty: 355
Rejestracja: 01 listopada 2014, 21:14
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Numeracja bez sygnatur - propozycja ujednolicenia

#3 Post autor: adam1108 »

Jestem na nie :)
Pasja przerodziła się w obsesję!

Aktualna liczba polskich kapsli bez sygnatur 2502 (stan na 20.01.2024)
Zbieram tylko kapsle butelkowane.

Jestem otwarty na każdą możliwą wymianę
Moje duble: http://forum.katalogkapsli.pl/viewtopic.php?f=2&t=3998

wersa
Posty: 351
Rejestracja: 26 października 2011, 08:28
Lokalizacja: Stanisławice
Kontaktowanie:

Re: Numeracja bez sygnatur - propozycja ujednolicenia

#4 Post autor: wersa »

Zbieram kapsle bez rozróżniania na sygnatury i tez jestem przeciwny kolejnym zmianom.
Sam przy wymianie używam numeracji sygnaturowej i wszyscy chyba tak robią.
Dodatkowo zaznaczam w sygnaturach, które kapsle posiadam i których nie poszukuję.
Dla mnie ta numeracja jest dobra i właściwa.
http://www.janko.cba.pl Zapraszam do wymiany. Mam 23 000 dziewic.

WiSt
Posty: 61
Rejestracja: 30 maja 2020, 11:34

Re: Numeracja bez sygnatur - propozycja ujednolicenia

#5 Post autor: WiSt »

Też bym tego nie ruszał. Zbieram bez sygnatur, ale zawsze operuję numeracją z sygnaturami.
Jednak mam propozycję, żeby kolekcjonerzy którzy zbierają bez sygnatur w przypadku tego samego wzoru mogli odznaczać który mają konkretny kapsel.
Czyli powiedzmy mam kapsel Bydgoszcz 4, i katalogu bez sygnatur sobie go odznaczam. Dla innych kolekcjonerów widoczne jest, że mam bez sygnatur Bydgoszcz 3, ale ja klikając w swój zbiór widzę, że mam kapsel Bydgoszcz 4. Ułatwi to też osobom , które zaczęły zbieranie bez sygnatur na przejście zbierania z sygnaturami.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2021
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Numeracja bez sygnatur - propozycja ujednolicenia

#6 Post autor: Krzysiek »

Czysto teoretycznie zmiana powinna nastąpić w drugą stronę. To znaczy: katalog sygnaturowy powinien przejąć numerację wersji bez sygnatur i opisać warianty sygnaturowe literami. W ten sposób numer byłby stały niezależnie od wersji katalogu. Naturalnie na tym etapie funkcjonowania katalogu jest to zbyt drastyczna zmiana, która wiązałaby się ze zmianą numeracji i kolejności większości kapsli. A że u nas większość rozróżnia sygnatury, to zamieszanie wywołane zmianą byłoby większe niż potencjalne korzyści. ;)
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
naitsabess
Posty: 235
Rejestracja: 02 stycznia 2013, 11:52
Lokalizacja: Białystok

Re: Numeracja bez sygnatur - propozycja ujednolicenia

#7 Post autor: naitsabess »

Krzysiek pisze: 06 lutego 2024, 21:25 Czysto teoretycznie zmiana powinna nastąpić w drugą stronę. To znaczy: katalog sygnaturowy powinien przejąć numerację wersji bez sygnatur i opisać warianty sygnaturowe literami. W ten sposób numer byłby stały niezależnie od wersji katalogu. Naturalnie na tym etapie funkcjonowania katalogu jest to zbyt drastyczna zmiana, która wiązałaby się ze zmianą numeracji i kolejności większości kapsli. A że u nas większość rozróżnia sygnatury, to zamieszanie wywołane zmianą byłoby większe niż potencjalne korzyści. ;)
Genialne rozwiązanie ale faktycznie pewnie nie do wprowadzenia.

ODPOWIEDZ