Cennik kapsli??

Tu można rozmawiać o wszystkim :)
Wiadomość
Autor
prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

Cennik kapsli??

#1 Post autor: prokomfanz »

Mam pewien pomysł.
Z racji tego że praktycznie dzień w dzień z ciekawości przeglądam Allegro i ceny kapsli, wpadłem na pomysł by stworzyć "cennik" polskich kapsli piwnych. Oczywiście nie wszystkich, lecz tych które powiedzmy osiągną cenę końcową 50 zł+. Dodawałbym to siebie ceny każdego kapsla na kilku aukcjach i dzielił przez ilość aukcji otrzymując średnią wartość kapsla.

Co o tym sądzicie, czy to ma w ogóle sens Waszym zdaniem?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 29 września 2010, 19:44 przez prokomfanz, łącznie zmieniany 1 raz.

danio_145
Moderator
Posty: 3082
Rejestracja: 07 lutego 2005, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sacz 33-300
Kontaktowanie:

#2 Post autor: danio_145 »

Moim zdaniem nie ma sensu bo allegro wypacza realną wartość kapsla. Dorobiliśmy się z tatą 1200 piwnych kapsli polskich bez sygnatur gdzie poza kilkoma przypadkami chwilowego szaleństwa nie daliśmy za kapsla więcej jak 20 zł. Wystarczy szukać a się znajdzie :)
O Kura Masa!
Viva'la Obwoluta!
Pijemen po einen Bieren!
Miodos sie nie topios!

Awatar użytkownika
cringer
Posty: 513
Rejestracja: 08 stycznia 2008, 17:33
Lokalizacja: Miasto stu przemysłów

#3 Post autor: cringer »

Ma sens.Na orientacyjną cenę na allegro.Ja popieram taki cennik.
1 styczeń 2009-1157
1 styczeń 2010-2250
1 styczeń 2011-2409
1 styczeń 2012-2647
1 styczeń 2013-2717
1 styczeń 2014-2913
1 styczeń 2015-3027
1 styczeń 2016-3262
---------------------------------------

3437 kapsli

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

#4 Post autor: prokomfanz »

Zdaję sobie z tego sprawę, szczególnie patrząc na aukcje od początku wakacji gdzie kapsle osiągają kosmiczne ceny (tak było np z Braniewem nr1, o ile pamiętam 102 zł a dosłownie 3 dni później za 10 zł nikt nie chciał go kupić ) Ale gdybym zrobił coś takiego to byłyby to ceny właśnie wg Allegro.
danio_145 pisze:allegro wypacza realną wartość kapsla
To nie Allegro tylko kolekcjonerzy, którym za wszelką cenę pragnę mieć dany kapsel. Takie jest moje zdanie xd

I wiem, że ten sam kapsel który jest na allegro można czasem o połowę taniej kupić np na giełdzie.

Awatar użytkownika
JulasTczew
Posty: 1134
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:23
Lokalizacja: 83-110 Tczew

#5 Post autor: JulasTczew »

Ja też popieram stworzenie takiego cennika.


PS. Dzisiaj miałem pomysł odnośnie katalogu kapsli piwnych. Mianowicie fajnie by było gdybyśmy wspólnymi siłami ustalili rok w którym powstał każdy kapsel. Przy każdym numerku w katalogu w nawiasie podany byłby rok danego kapsla. Moim zdaniem takie coś by się przydało.
2563 polskich kapsli i
3573 zagranicy.

Razem 6136 kapsli od Lipca 2009 - stan na dzień 1.04.2012r

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

#6 Post autor: chinet »

cringer pisze:Na orientacyjną cenę na allegro.
No i komu ma pomagać ten cennik: sprzedającym czy kupującym? Sprzedający będzie wiedział za ile ma wystawić dany kapsel albo kupujący ile może dać kasy...?
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
JulasTczew
Posty: 1134
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:23
Lokalizacja: 83-110 Tczew

#7 Post autor: JulasTczew »

chinet pisze:Sprzedający będzie wiedział za ile ma wystawić dany kapsel

Chinet mądrze mówi. Jednak nie jest to zbyt dobre rozwiązanie ten cennik.
2563 polskich kapsli i
3573 zagranicy.

Razem 6136 kapsli od Lipca 2009 - stan na dzień 1.04.2012r

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

#8 Post autor: prokomfanz »

Jeśli miałby pomóc komuś to kupującym a w szczególności mało zaawansowanym kolekcjonerom, którzy nie znają cen kapsli.

Widzę że zdania są podzielone :D

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

#9 Post autor: prokomfanz »

chinet pisze:za ile ma wystawić dany kapsel albo kupujący ile może dać kasy
Ahaa i nie ma bo kupujący przecież może licytować za ile tylko zechce. To byłoby rodzajem jakby sugestii.
To tylko statystyka i nikt nie musi się w żaden sposób temu podporządkowywać.

Awatar użytkownika
Moby
Posty: 897
Rejestracja: 01 kwietnia 2008, 16:26

#10 Post autor: Moby »

edit.
Ostatnio zmieniony 06 marca 2012, 15:19 przez Moby, łącznie zmieniany 2 razy.

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

#11 Post autor: prokomfanz »

Postanowiłem, że spróbuję zrobić takie coś, z jakim efektem niedługo się przekonamy. ;]

Z chęcią zobaczyłbym Twój "cennik"
Ahaa i jestem ciekaw skąd wynikają takie różnice cenowe, zna ktoś może odpowiedź ? :P

danio_145
Moderator
Posty: 3082
Rejestracja: 07 lutego 2005, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sacz 33-300
Kontaktowanie:

#12 Post autor: danio_145 »

Z głupoty ludzkiej no ale nie moje pieniądze nie moja sprawa.
O Kura Masa!
Viva'la Obwoluta!
Pijemen po einen Bieren!
Miodos sie nie topios!

Paweł
Administrator
Posty: 2164
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#13 Post autor: Paweł »

Danio, to nie do końca tak.
W moim przypadku na przykład kupowanie kapsli to jedyny sposób na dołożenie nowych kapsli do kolekcji. W pewnym momencie dochodzi się do punktu, w którym wymienianie się jest bardzo trudne, ponieważ nikt nie oferuje kapsli, których ja szukam. Moja ostatnia wymiana miała miejsce kilka miesięcy temu i to tylko dlatego, że wystawiłem na Allegro kapsle na sprzedaż i ktoś zaproponował mi wymianę! Nie wystawiając tych kapsli na sprzedaż, nigdy nie znalazłbym tej osoby.

A jeśli chodzi o kasę, to kilka lat temu byłem studentem i niewiele zarabiałem, teraz zaspokoiłem już większość życiowych potrzeb i zarabiam więcej, więc czasami lubię zrobić sobie prezent w postaci rzadkiego kapsla.

Paweł
Administrator
Posty: 2164
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#14 Post autor: Paweł »

Jeśli taki cennik rzeczywiście będzie w miarę kompletny, zawierał dużą liczbę pozycji z dużego przedziału czasowego, będzie to fajna statystyka określająca hipotetyczną wartość kolekcji dla zaawansowanych kolekcjonerów. Dla początkujących będzie to przekleństwo - ponieważ sprzedający będą żądali sztucznych cen kapsli.

Awatar użytkownika
lowolak
Posty: 673
Rejestracja: 16 października 2009, 10:47
Lokalizacja: Warszawa

hi

#15 Post autor: lowolak »

No dość ciekawy wątek, ale ciężko mi jednoznacznie określić po której stronie stanąć. Z jednej flanki zgodzę się z Daniem, że można szukać bez ciśnienia, ale z drugiej przyznam rację Pawłowi o pewnej granicy.
Mi jeszcze długo do wspomnianego utrundnienia, niemniej również w chwilach marazmu lubię sobie sprawić prezencik.

Patrząc choćby na numizmatykę każda kolejna moneta jest wyceniana, a następnie waloryzowana. Skoro podążamy tropem katalogu to może faktycznie to nie głupi pomysł. Nadmienię dodatkowo że przecież i tak osoba kupująca będzie w stanie dać więcej za kapselek do zbioru niż wskaże katalog (dla tych co chcieliby mocniej zarobić).

A meritum w powyższym temacie, to czy oby napewno Allegro jest wyznacznikiem cen ??? Przecież składową rzetelnej wyceny powinno być kilka parametrów jak choćby:
- rok produkcji,
- popularność kapsla (niemówiąc o ilości egzemplarzy w kilku przypadkach),
- istnienie browaru wydającego kapsle (jak browar zamknięty to cena w górę),
itd.

Oparcie się tylko o Allegro chyba będzie złudne i mało kto będize na to zwracał uwagę, ale ...

pozdrawiam przy okazji
sPISkowej propagandzie mówię NIE

Awatar użytkownika
chaos
Posty: 335
Rejestracja: 04 czerwca 2008, 18:58
Lokalizacja: Grajewo/Olsztyn

#16 Post autor: chaos »

Precz z cennikami. Nie lepiej zostawić jak jest czyli cena kapsla = tyle ile ktoś za niego chce dać. Po co zbierać kapsle i przeliczać ich wartość na złotówki. Lepiej się przerzucić na rzeczy dawno już skatalogowane i wycenione.
91377 kapsli od maja 1978

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

#17 Post autor: prokomfanz »

chaos pisze:Nie lepiej zostawić jak jest czyli cena kapsla = tyle ile ktoś za niego chce dać.
Otóż to. Chcę tylko wyciągnąć z tego średnią.

lowolak pisze:Przecież składową rzetelnej wyceny powinno być kilka parametrów jak choćby:
- rok produkcji,
- popularność kapsla (niemówiąc o ilości egzemplarzy w kilku przypadkach),
- istnienie browaru wydającego kapsle (jak browar zamknięty to cena w górę),
Prawda, ale właśnie moim zdaniem w tej końcowej cenie są te "parametry"

chaos pisze:Precz z cennikami.
Jeśli nie jesteś takim czymś w ogóle zainteresowany, nie musisz nawet na to zaglądać..

Awatar użytkownika
chaos
Posty: 335
Rejestracja: 04 czerwca 2008, 18:58
Lokalizacja: Grajewo/Olsztyn

#18 Post autor: chaos »

chaos pisze:Precz z cennikami.
Jeśli nie jesteś takim czymś w ogóle zainteresowany, nie musisz nawet na to zaglądać..[/quote]

Przepraszam. Więcej nie będę.
91377 kapsli od maja 1978

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

#19 Post autor: prokomfanz »

Nie ma za co przepraszać :P

danio_145
Moderator
Posty: 3082
Rejestracja: 07 lutego 2005, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sacz 33-300
Kontaktowanie:

#20 Post autor: danio_145 »

Danio, to nie do końca tak.
Jasne, że tak. Nie kwestionuje tego, że bywają sztuki, które póki co można tylko kupić.
O Kura Masa!
Viva'la Obwoluta!
Pijemen po einen Bieren!
Miodos sie nie topios!

Awatar użytkownika
Moby
Posty: 897
Rejestracja: 01 kwietnia 2008, 16:26

#21 Post autor: Moby »

prokomfanz pisze:lowolak napisał:
Przecież składową rzetelnej wyceny powinno być kilka parametrów jak choćby:
- rok produkcji,
- popularność kapsla (niemówiąc o ilości egzemplarzy w kilku przypadkach),
- istnienie browaru wydającego kapsle (jak browar zamknięty to cena w górę),


Prawda, ale właśnie moim zdaniem w tej końcowej cenie są te "parametry"
A ja myślę, że ta końcowa cena nie zawsze będzie wskazywać tą właściwą cenę i to o czym wspomniał lowolak ma duże znaczenie i na pewno trzeba by to uwzględnić przy ewentualnej wycenie. Tak jak wspomniał lowolak taka wycena nie powinna opierać się tylko na allegro
Paweł pisze:Dla początkujących będzie to przekleństwo - ponieważ sprzedający będą żądali sztucznych cen kapsli.
I tego też bym się obawiał, tak samo jak to jest w przypadku np. znaczków pocztowych...

kapiral
Posty: 467
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

#22 Post autor: kapiral »

chaos pisze:Precz z cennikami. Nie lepiej zostawić jak jest czyli cena kapsla = tyle ile ktoś za niego chce dać. Po co zbierać kapsle i przeliczać ich wartość na złotówki. Lepiej się przerzucić na rzeczy dawno już skatalogowane i wycenione.
Popieram w całej rozciągłości.
Każdy cennik kapsli jest to działanie na szkodę kolekcjonerów. Już wyobrażam sobie taką sytuacje, ze przychodzi do mnie kolega przynoszący mi od czasu do czasu jakieś kapsle z wydrukiem cennika i ...?
Kolekcjonowałem kiedyś znaczki, próbowałem monety i podstawowa przyczyna tego, że te moje pasje wygasły to zrozumienie, że istnieje ktoś taki, jak chociażby Poczta Polska, która żeruje na kolekcjonerach. Teraz przynajmniej znaczki są bardziej kolorowe ale jeszcze w latach 90-tych niekiedy trzeba było zapłacić całkiem sporo za jakiś smutny kawałek papieru. Bo specjalnie niewielki nakład.
Kapsle zacząłem zbierać gdy stwierdziłem, że rzecz zupełnie bezwartościowa może być tak ładna (och te kapsle z lat 90-tych), a poza tym to zupełnie nic nie kosztuje. Dzisiaj jest trochę inaczej. Owszem zdarzyło mi się płacić za kapsle. Raz nawet 15 zł. Ale nadal najfajniejsze jest to, że trafiają mi sie jakieś perełki zupełnie za darmo.
A poza tym wyobraźmy sobie ile pretensji byłoby do autorów katalogu (nawet pomimo jakichś zastrzeżeń, że nie biorą odpowiedzialności), gdy ktoś płaci najpierw cene zbliżona do katalogowej, a tydzień później ktoś inny wystawia do sprzedaży na "Kup teraz" dajmy na to 50 takich samych kapsli, bo... znalazł gdzieś u babci w kredensie. Popatrzcie na promocyjną Bydgoszcz, która jest w rekordach Wikiego, czy Lwówek nr 1, jak mocno spadła cena. dopóki nie ma cennika kupujący może mieć pretensję co najwyżej do siebie.
I trzeci, zapewne nie ostatni argument. Co wy chcecie żeby mi chałupę skroili, jak się ktoś niepowołany dowie ile to jest warte. :)

Awatar użytkownika
GRYM
Posty: 269
Rejestracja: 14 czerwca 2009, 19:21
Lokalizacja: TCZEW

#23 Post autor: GRYM »

Taki cennik nikomu w niczym nie pomoże tylko zaszkodzi.
Nie popieram.
...ARKOHOLIK...

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

#24 Post autor: prokomfanz »

kapiral pisze:Już wyobrażam sobie taką sytuacje, ze przychodzi do mnie kolega przynoszący mi od czasu do czasu jakieś kapsle z wydrukiem cennika i ...?
I widzi przybliżoną realną wartość kapsla. Chcesz tego kogoś oszukać mówiąc że to nie jest nic warte??
kapiral pisze:Kolekcjonowałem kiedyś znaczki, próbowałem monety i podstawowa przyczyna tego, że te moje pasje wygasły to zrozumienie, że istnieje ktoś taki, jak chociażby Poczta Polska, która żeruje na kolekcjonerach.
Nie widzę żadnego związku. Tutaj nikt by nie żerował bo nie ustalał przez siebie wartości (zawyżonych) tak jak to robi np Poczta Polska tylko byłaby to wyciągnięta średnia z tego, ile dają kolekcjonerzy dzisiaj bez cennika.
kapiral pisze:Kapsle zacząłem zbierać gdy stwierdziłem, że rzecz zupełnie bezwartościowa może być tak ładna
Jak widać na Allegro nie są one bezwartościowe..


Widzę, że wywołałem tutaj sporą burzę i wymianę zdań także nie będzie żadnej wersji internetowej ani nic takiego. Jeśli ktoś będzie zainteresowany służę pomocą.

Pozdrawiam i dziękuję tym, którzy się wypowiedzieli :P

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3639
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

#25 Post autor: wismat »

No niestety, każdy cennik ma to do siebie, że będzie stymulował ceny do wzrostu. Po rozpowszechnieniu się cennika allegro zostałoby zamienione w zwykły sklep z opcją "kup teraz", gdzie sprzedawcy nie sprzedawaliby kapsla po cenie niższej niż ta "średnia".

Jestem na nie.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

danio_145
Moderator
Posty: 3082
Rejestracja: 07 lutego 2005, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sacz 33-300
Kontaktowanie:

#26 Post autor: danio_145 »

Realna cena za kapsel to jest taka jaką ktoś zdecydował się dać na niego. Róbcie sobie cenniki na własny użytek jak chcecie
O Kura Masa!
Viva'la Obwoluta!
Pijemen po einen Bieren!
Miodos sie nie topios!

ODPOWIEDZ